Turistický portál Královéhradeckého kraje

Kalendář akcí

Náchod Cesty umění

Cesty umění

24.6.2023 - 10.9.2023 | Výtvarné umění, výtvarné umění

Cesty umění. Nikolaj Bogdanov-Bělskij, Michail Něstěrov, Marija Baškircevová, Ilja Repin, Konstantin Korovin aj. ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě. GVUN Jízdárna kurátoři: Julie Jančárková a David Chaloupka vernisáž 23. 9. 2023 v 17:00 Záměrem plánované výstavy je úvaha nad tématem cest umění, a to v širším rozsahu – od procesu vzniku díla, přes jeho výstavní historii a vliv na společnost až po jeho další samostatný život, který nastává s prodejem díla nebo úmrtím autora. Projekt představí v souvislosti s díly ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě a Galerie výtvarného umění v Náchodě několik příběhů. Divák bude moci například srovnat skicu a vedle ní rozměrné finální plátno Nikolaje Bogdanova-Bělského, které mělo u dobového publika značný ohlas. Čím se od sebe odlišují a jaké výtvarné otázky umělec ve skice primárně řešil? Odpovědi jsou náhledem do tajemství individuálního tvůrčího procesu. Protagonistou dalšího příběhu je malíř Michail Něstěrov, putující do vzdáleného starořeckého kláštera – místa, kde stále a vlastně navzdory zákazům státu a represím úřadů, žily starší pravoslavné tradice. Cesta malíře do tohoto ústraní byla zároveň cestou ke vzniku díla, které spolu s dalšími vystavenými obrazy mělo vliv na úpravu zákonů o náboženství. Marija Baškircevová pak stála u zrodu feminismu. Posmrtně vydaný deník této ikonické umělkyně, jejíž mladý život záhy ukončila tuberkulóza, se stal významným milníkem při sebeuvědomování žen takřka celého moderního světa a dláždil cestu k následnému osvobození žen. Nepopiratelný vliv na (nejen) ženské umělecké hnutí mělo její dílo i v mladém Československu. Díla ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě často komplikovaně doputovala přes tisíce kilometrů až na severovýchod České republiky. Kdo je kupoval, za jakou cenu a proč si lidé vybírali zrovna tato díla? Odhalení osudů jednotlivých děl i celé sbírky jsou pak důležitou kapitolou české kulturní historie. Julie Jančárková

Více
Náchod Karolína Šulcová – Tušení nespatřeného

Karolína Šulcová – Tušení nespatřeného

24.6.2023 - 10.9.2023 | Výtvarné umění, výtvarné umění

Karolína Šulcová – Tušení nespatřeného. Z cyklu Umělci do 40 let. GVUN Kabinet kurátor Petr Pokorný vernisáž 23. 6. v 17:00 Výstava Tušení nespatřeného mladé pražské výtvarnice Karolíny Šulcové, která studuje poslední ročník Akademie výtvarných umění v Praze představí pouze její obrazy z poslední doby. Karolína je malířka s velkým citem pro krajinu, díky své tvorbě získala v letošním roce druhé místo v Ceně kritiky za mladou malbu. Její náchodská výstava je pro ní první sólovou prezentací ve státní galerii.

Více
Náchod Samoobslužný výtvarný koutek

Samoobslužný výtvarný koutek

1.7.2023 - 10.9.2023 | Výtvarné umění, výtvarné umění

Samoobslužný výtvarný koutek ,,nejen“ pro děti k probíhajícím výstavám Cesty umění; Tušení nespatřeného 1. 7. – 10. 9. 2023 Výtvarný koutek je v rámci vstupného zdarma. V letním období jsme pro Vás připravili samoobslužný výtvarný koutek „nejen“ pro rodiny s dětmi inspirovaný aktuálními výstavami Cesty umění; Tušení nespatřeného. Přijďte vyřešit galerijní kvíz, poskládat obraz z výstavy nebo se zábavnou formou seznámit s vybranými uměleckými díly. Přejeme hodně zábavy!

Více
Náchod Ve vodě, v lese, v ohni

Ve vodě, v lese, v ohni

2.9.2023 - 15.9.2023 | výtvarné umění, Výtvarné umění

Sobotní dílna 2. 9. 2023 zrušena. Výtvarně vzdělávací program pro rodiny s dětmi Výtvarně vzdělávací program „Ve vodě, v lese, v ohni“ nás zážitkovou formou zavede do nalezišť pro lidstvo významné suroviny, představí nám pozoruhodný proces jejího zpracování a přesvědčí nás, že i umělec může být zároveň tak trochu vědec. A o jakou surovinu se vlastně jedná? … Určeno pro rodiny s dětmi (doporučený věk 6+). Délka programu je přizpůsobena dle věku dětí (cca 60 – 90 min) Vstupné: 30 Kč/dítě (doprovod zdarma) Součástí programu je i vstup na výstavu „Terénní práce“ Václava Macha. V rámci týdne pěstounství mají pěstounské rodiny vstup na program zdarma. Musí se pouze objednat na konkrétní den a čas. Nabízené termíny: 2.9. 14:00h – 16:00 h 13.9. 9:00h – 14:00 h 14.9. 9:00h – 14:00 h 15.9. 9:00h – 14:00 h Konkrétní termín si prosím rezervujte s dostatečným předstihem přes email: karhanova@gvun.cz nebo na tel. 491 427 321

Více
Náchod ve vodě, v lese, v ohni

ve vodě, v lese, v ohni

1.9.2023 - 29.9.2023 | Výtvarné umění, výtvarné umění

Výtvarně vzdělávací program pro ZŠ a SŠ k výstavě Václav Mach -Terénní práce Výtvarně vzdělávací program „Ve vodě, v lese, v ohni“ nás zážitkovou formou zavede do nalezišť pro lidstvo významné suroviny, představí nám pozoruhodný proces jejího zpracování a přesvědčí nás, že i umělec může být zároveň tak trochu vědec. A o jakou surovinu se vlastně jedná? … Délka programu je přizpůsobena dle věku skupiny (cca 60 – 90 min, dle domluvy) Místo: GVUN Malá, Španielova pasáž, Plhovská 862, Náchod Vstupné: 40 Kč/žák nebo student (doprovod zdarma) Konkrétní termín si prosím rezervujte s dostatečným předstihem přes email: karhanova@gvun.cz nebo na tel. 491 427 321

Více
Náchod Václav Mach - Terénní práce

Václav Mach - Terénní práce

11.8.2023 - 1.10.2023 | výtvarné umění, Výtvarné umění

Instalace Terénní práce mapuje experimentální tavbu železa Václava Macha. Jedná se o umělecký výzkum vycházející z historické metalurgie s interdisciplinárním přesahem, ve kterém propojuje umělecké, přírodovědné, historické a technické obory. Na projektu spolupracoval s odborníky z několika fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Více
Broumov Filharmonie Hradec Králové, sólista a dirigent Kaspar Zehnder

Filharmonie Hradec Králové, sólista a dirigent Kaspar Zehnder

2.9.2023 | Hudba, vážná hudba

Zakončení festivalu s tématem dechových nástrojů a dechu jako takového se ujme Filharmonie Hradec Králové se svým šéfdirigentem Kasparem Zehnderem. Ten přijal i roli sólisty a představí se v dílech Wolfganga Amadea Mozarta a Giovanni Battisty Pergolesiho. Dovršením prezentace díla rezidenčního skladatele Jana Kučery bude provedení jeho orchestrální verze skladby Zrození. Program doplní výběr z baletu Pulcinella Igora Stravinského.

Více
Dvůr Králové nad Labem Královédvorské léto

Královédvorské léto

28.6.2023 - 2.9.2023 | Hudba

Nenechte si ujít další ročník akce s názvem Královédvorské léto. Vyberte si z široké nabídky koncertů, komentovaných prohlídek, kin, které budou během prázdnin probíhat ve Dvoře Králové nad Labem. Užijte si léto plné zábavy!

Více
Náchod BILANCE

BILANCE

1.6.2023 - 10.9.2023 | malířství, Výtvarné umění

BILANCE – autorská výstava Hany Koblížkové-Šálové

Více
Železnice Acháty ze Železnice a okolí

Acháty ze Železnice a okolí

12.5.2023 - 30.9.2023 | Příroda, ekologie, příroda a ekologi - jiné

Sezónní výstava drahých kamenů nalezených v Železnici a okolí zapůjčených ze sbírky Muzea Českého ráje v Turnově.

Více