Turistický portál Královéhradeckého kraje

Kalendář akcí

Rychnov nad Kněžnou Karel Kolínský (1897 - 1992)

Karel Kolínský (1897 - 1992)

30.4.2022 - 12.6.2022 | malířství

V roce 2022 uplyne 125 let od narození malíře a profesora kresby na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity v Praze a na Lidové škole umění Karla Kolínského. Akademický malíř žil většinu svého aktivního života ve Velké Chuchli, ve vile Starolázeňské ulici, ale jeho život je také spojen s obcí Pěčín v podhůří Orlických hor, kam dojížděl na léto a tvořil. Právě z Pěčína podnikal své výlety do plenéru, kde jsme ho do pozdního věku mohli sledovat při práci u stojanu s paletou. Jeho dílo je propojeno s neustálým zájmem se zlepšovat a také s vjemy, které ho v průběhu let ovlivňovaly. Mezi vjemy patřily první světová válka, později rodina, od které cítil velkou podporu nebo osobitý vztah k pomalu mizející krajině svého domova. Výstava připomene tuto jedinečnou tvorbu, která je spjata i s naším regionem, ale také přestaví menším výběrem dar umělcova díla, který věnovali do sbírky Orlické galerie dcery malíře Jiřina a Jana.

Více
Rychnov nad Kněžnou Tomáš Pilař / Písně Faunů

Tomáš Pilař / Písně Faunů

30.4.2022 - 12.6.2022 | malířství

Mladý talentovaný malíř Tomáš Pilař žije v Podlažicích u Chrudimi, kde se věnuje farmaření. Životní styl a okolní krajina podmiňuje jeho malířskou tvorbu. Jeho intuitivně vnímané krajiny z blízkého okolí jsou se zápalem a energicky zobrazovány na jeho plátnech. V nejnovějších malbách najdete figury, které jsou bytostně spjaty se známou krajinou a jakou filozofickým a symbolickým východiskem uměleckého názoru malíře.

Více
Rychnov nad Kněžnou Karel Kolínský (1902-1995)

Karel Kolínský (1902-1995)

30.4.2022 - 12.6.2022 | grafika

V roce 2022 uplyne 120 let od narození malíře a profesora kresby na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity v Praze a na Lidové škole umění Karla Kolínského. Akademický malíř prožil většinu svého aktivního života ve Velké Chuchli, ve vile ve Starolázeňské ulici, ale jeho život je také spjat s obcí Pěčín v podhůří Orlických hor, kam dojížděl na léto a tvořil. Odsud podnikal své výlety do plenéru, kde jsme ho do pozdního věku mohli sledovat při práci u stojanu a s paletou. Jeho dílo je prodchnuto neutuchajícím zájmem se zlepšovat a nedílně je propojeno s vjemy, které dílo v průběhu let ovlivňovaly. Ať už to byla z počátku reakce na první světovou válku, nebo později rodina, od které cítil velkou podporu, či osobitý vztah k pomalu mizející krajině svého domova, to vše v kombinaci se zájmem o hudbu nelze při vnímání díla Karla Kolínského pominout. Výstava připomene tuto jedinečnou tvorbu, která je spjata i s naším regionem, ale také představí menším výběrem dar umělcova díla, který věnovaly do sbírky Orlické galerie dcery malíře Jiřina a Jana Kolínských.

Více
Rychnov nad Kněžnou Karel Kolínský (1902-1995)

Karel Kolínský (1902-1995)

30.4.2022 - 12.6.2022 | Výtvarné umění, grafika, malířství

V roce 2022 uplyne 120 let od narození malíře a profesora kresby na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity v Praze a na Lidové škole umění Karla Kolínského. Akademický malíř prožil většinu svého aktivního života ve Velké Chuchli, ve vile ve Starolázeňské ulici, ale jeho život je také spjat s obcí Pěčín v podhůří Orlických hor, kam dojížděl na léto a tvořil.

Více
Rychnov nad Kněžnou Tomáš Pilař / Píseň faunů

Tomáš Pilař / Píseň faunů

30.4.2022 - 12.6.2022 | Výtvarné umění, malířství

Mladý talentovaný malíř Tomáš Pilař (*1979) žije mimo velká centra v Podlažicích u Chrudimi, kde se věnuje farmaření. Svébytný životní styl a okolní krajina podmiňuje jeho malířskou tvorbu.

Více
Staré Hrady Čokoládové jaro s vínem a pohádkou

Čokoládové jaro s vínem a pohádkou

23.4.2022 - 26.6.2022 | Turistika, netradiční prohlídka, Historické akce

JARO je tady a na Starých Hradech je vítáme VE ZNAMENÍ ČOKOLÁDY, VÍNA A POHÁDEK. Pro děti máme spoustu pohádkových překvapení. I dospěláci se mají na co těšit, z hradních sklepů jsme pro Vás připravili bohatou nabídku těch nejlepších vín, vyhlášenou Starohradskou medovinu a pro všechny pak DRAKULÁDU, kvalitní dračí čokoládu. Generálním partnerem je CARLA, český výrobce čokolády.

Více
Vamberk Emílie Paličková a pokračovatelé

Emílie Paličková a pokračovatelé

29.4.2022 - 28.8.2022 od 9:00 | Výtvarné umění, lidová řemesla, výtvarné umění

Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel v roce 2019 oslavila 100 let působení. Téměř od počátku své existence získala tato škola vůdčí výtvarnou osobnost v Emilii Paličkové, která zde působila mezi lety 1919 až 1946.

Více
Hořice František Šafránek a jeho hořická kronika

František Šafránek a jeho hořická kronika

7.4.2022 - 31.8.2022 od 9:00 | Výtvarné umění, malířství, užité umění, lidová řemesla, řezbářství, výtvarné umění, jiné

Výstava představuje jeden z nejcennějších předmětů ze sbírky hořického muzea – Šafránkovu kroniku a jejího autora lidového kronikáře Františka Šafránka.

Více
Kostelec nad Orlicí Zámecké imaginárium bratří Formanů 2022

Zámecké imaginárium bratří Formanů 2022

1.4.2022 - 30.10.2022 | jiné společenské akce, jiné společenské akce

Zveme Vás na jedinečnou výstavu Zámecké imaginárium. Tato výstava se v nové podobě vrací po sedmi letech do Nového zámku. Výstavu skupiny výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů opět dramaturgicky připravil ilustrátor a scénograf Matěj Forman. S využitím autorských prací všech zúčastněných přetvoří celé patro zámku v jedno velké místo fantazie a hravosti. Imaginárium totiž není pouhou výstavou, v rámci které si veřejnosti prohlédne konkrétní vystavené objekty. Je spíš živou instalací, která návštěvníky vyzve ke hře. Děti i dospělé nadchne svojí imaginací a hlavně možností si pohrát, dotýkat se a ovládat mnoho artefaktů, které dospělé vrátí do dětství a dětem přiblíží svět loutkového divadla, mechanických hraček a zařízení.

Více
Rychnov nad Kněžnou Rok v Orlických horách / Expozice výtvarníků Orlických hor a Podorlicka

Rok v Orlických horách / Expozice výtvarníků Orlických hor a Podorlicka

30.4.2022 - 30.10.2022 | malířství

Sezónní expozice představí významná díla sbírky Orlické galerie, ale i práce, které nejsou veřejnosti tak známé v zajímavých tematických a historických souvislostech. V letošním roce budete moci sledovat prostřednictvím uměleckých děl proměnu krajiny regionu v různých ročních dobách, proměnách počasí i jak sezónní činnosti lidí proměňovala jejich náladu. Důležitým dílem celé výstavy bude obdivuhodný a unikátní cyklus Slatinský rok od Miloslava Holého, který se v roce 2021 podařilo zakoupit díky štědré dotaci Ministerstva kultury České republiky a za přispění Královéhradeckého kraje.

Více
Rychnov nad Kněžnou Dětské historické kočárky

Dětské historické kočárky

30.4.2022 - 30.10.2022 | jiné společenské akce

Výstava představí unikátní výběr historických kočárků ze soukromé sbírky manželů Holáskových. Nejstarší kočárek ze sbírky pochází z roku 1860 a jádrem sbírky jsou velmi ceněné exponáty z období secese. Ve výběru najdete kočárky loutkové, dětské sportovní i hluboké, dvojkombinace, trojkolky i saně. Součástí výstavy budou také dobové nabídkové katalogy, dětské hračky a historické fotografie.

Více