Královéhradecký kraj - turistický portál

Archeopark pravěku Všestary, odkaz se otevře v novém okně
PF 2017
Třebechovické muzeum betlémů
Digitální planetárium v Hradci Králové, odkaz se otevře v novém okně
SkiResort Černá hora – Pec
Archeopark pravěku Všestary, odkaz se otevře v novém okně
PF 2017

Archeopark pravěku Všestary

Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů.
Více

PF 2017

Šťastný Nový rok 2017

Třebechovické muzeum betlémů

Přijďte se podívat na zrekonstruovaný Proboštův betlém.

Více

Archeopark pravěku Všestary

Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů.
Více

PF 2017

Šťastný Nový rok 2017

Krkonoše Podkrkonoší Kladské pomezí a Broumovsko Orlické hory a Podorlicko Hradecko Český ráj
občasný déšťStředaden: 59°Cnoc: 37°C
 
oblačno až zataženoČtvrtekden: 812°Cnoc: 26°C
 
oblačno až zataženoPátekden: 812°Cnoc: 15°C
 
 

Přijeďte do východních Čech za loutkami, čerstvým přírůstkem na seznamu UNESCO

Hradecko

Východočeské loutkářství, to je fenomén, který se stal hlavním tématem propagace cestovního ruchu Královéhradeckého kraje v roce 2017. Nejen, že má loutkářství ve východních Čechách dlouholetou tradici, ale jeho význam pro Českou republiku a Slovenskou republiku dokazuje i včerejší zápis do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

V Královéhradeckém kraji můžeme najít samotné kořeny této tradice. Historicky první prokázaný český loutkář Jan Jiří Brát se totiž narodil ve Studnici u Náchoda a jedno z prvních doložených představení se hrálo už v roce 1697 na Kuksu. Ještě známějším průkopníkem marionet je Matěj Kopecký, rodák z Libčan u Hradce Králové.

V roce 2017 bude Královéhradecký kraj spolu s Pardubickým krajem propagovat téma Tradice východočeského loutkářství i v oblasti cestovního ruchu. Zúčastní se tak se společnou expozicí v designu loutkářství veletrhů v Brně, Praze i v Hradci Králové.

V této souvislosti kraj vydal kalendář na rok 2017 Příběh loutky i CD MP3 Když jsem vandroval, muzika hrála, na kterém Jan Dvořák (dlouholetý ředitel Divadla DRAK) vzpomíná na své loutkářské putování životem. Také vyjde propagační brožura o východočeském loutkářství nebo publikace Cesty loutek a bude uspořádána putovní výstava o tomto fenoménu.  

Východočeské loutkářství bylo v roce 2012 zapsáno na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Loutkářství na Slovensku a v Česku tak doplnilo na seznam UNESCO další české statky zapsané v minulých letech: Slovácký verbuňk (2005), Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (2010), Sokolnictví (2010 – přidružení ČR k nadnárodní nominaci koordinované Spojenými arabskými emiráty) a Jízdy králů na jihovýchodě České republiky (2011).

Společná česko-slovenská nominace "Loutkářství na Slovensku a v Česku" byla dne 1. prosince 2016 zapsána na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO na 11. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v etiopské Addis Abebě.

"Fakt, že jsme úspěšně došli až do cíle, považuji za zázrak. Myslím, že nám z komediantského nebe držel palce "guru" východočeských loutkářů Jan Dvořák (bývalý ředitel Divadla Drak). Ostatně i k jeho poctě jsme tuto troufalou myšlenku původně iniciovali,“ uvedla jednatelka Spolku pro podporu tradic českého loutkářství Lenka Jaklová.


Co lze ve východních Čechách v souvislosti s loutkářstvím navštívit?


Těšíme se na setkání s vámi nejen na cestách za loutkami.
 

Kontakt

oddělení regionálního rozvoje
KÚ Královéhradeckého kraje
Pivovarské náměstí 1245
500 03  Hradec Králové

tel.: +420 495 817 429

e-mail: dsti@kr-kralovehradecky.cz

 
 
load