Turistický portál Královéhradeckého kraje

Hrady a zámky

Královéhradecký kraj oplývá řadou krásných a zajímavých památek, které každoročně přilákají statisíce spokojených návštěvníků.

 

Hrady

Nejznámějším hradem na území Královéhradeckého kraje je bezesporu hrad Kost. Jeden z nejlépe zachovaných gotických hradů v Čechách se nachází v samém srdci Českého ráje. Součástí areálu jsou též pozdější renesanční paláce, prohlídkové okruhy procházejí také černou kuchyní a středověkou mučírnou.

V malebném podkrkonošském městečku Pecka vás čeká hrad stejného jména. Nejznámějším majitelem tohoto hradu byl cestovatel, spisovatel a hudebník Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.

1  hrad Kost, obrázek se otevře v novém okněInteriér hradu Kost, obrázek se otevře v novém okněHrad Pecka, obrázek se otevře v novém okně

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Potštejn, stojí na zalesněném kopci nad meandrem řeky Divoká Orlice. Majitel hradu hrabě Chamaré věnoval desítky let marnému pátrání po pokladu loupeživého rytíře Mikuláše. Dnes lze na hradě spatřit části opevnění, hradní bránu i rekonstruovaný hradní palác a kapli sv. Jana Nepomuckého.

Zřícenina hradu Potštejn, obrázek se otevře v novém okně


Zámky

Naším tipem je skupina zámků na řece Orlici. Zámky na „České Loiře“ dokonce získaly prestižní ocenění Evropské komise jakožto Excelentní evropské destinace. Putování po zámcích na řece Orlici můžete začít v Častolovicích, v krásném renesančním zámku ve vlastnictví paní Diany Phipps Sternbergové. V těsném sousedství stojí empírový Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, kde vás kromě běžných prohlídek může provést i jeho majitel, pan František Kinský. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem, návštěvu zámku můžete zakončit šálkem kávy v Toniově zámecké kavárně

V nedalekých Doudlebech nad Orlicí stojí renesanční zámek rodu Bubnů, známý svou bohatou sgrafitovou výzdobou. V zámku se natáčely scény filmu Bathory, v sousední sýpce můžete s dítky navštívit přírodovědné muzeum. Proti proudu Orlice dojedete do městečka Potštejn, kde na vás čeká barokní zámek, ve kterém se můžete i ubytovat. Na kopci nad zámkem pak stojí již zmíněný hrad Potštejn. Dodejme, že zámky spojuje též bezpečná cyklostezka.

Zámek Častolovice, obrázek se otevře v novém okněNový zámek Kostelec n. Orlicí, obrázek se otevře v novém okněZámek Doudleby nad Orlicí, obrázek se otevře v novém okněZámek Potštejn, obrázek se otevře v novém okně

Za návštěvu rozhodně také stojí překrásný renesanční zámek Opočno s přepychovými interiéry a rozsáhlým parkem nebo barokní zámek rodu Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou.

Milovníci pohádky Princ a večernice jistě znají romantický zámek Hrádek u Nechanic na Královéhradecku. Zámek je pro svou podobnost s anglickými šlechtickými sídly vyhledávaným cílem filmových štábů.

Zámek Opočno, obrázek se otevře v novém okněZbrojnice zámku v Opočně, obrázek se otevře v novém okněZámek Rychnov nad Kněžnou, obrázek se otevře v novém okněHrádek u Nechanic, obrázek se otevře v novém okně

Na pohádkovou výpravu za čarodějnicemi, draky, rytíři a všemi možnými bytostmi se návštěvníci mohou vydat do zámku v Dětenicích nebo do nedalekého hradu a zámku ve Starých Hradech u Jičína.

Resort Dětenice, obrázek se otevře v novém okněHrad a zámek Staré Hrady, obrázek se otevře v novém okně

Dominantou Chlumce nad Cidlinou je zámek Karlova Koruna, jehož architektonická podoba vskutku připomíná královskou korunu. V rámci prohlídky se zde mimo jiné můžete seznámit s historií koňského plemene Chlumecký plavák.  

Legendárním se díky spisovatelce Boženě Němcové stal zámek Ratibořice. K zámku neodmyslitelně patří i návštěva Babiččina údolí s Viktorčiným splavem, Starým bělidlem či historickým mlýnem. Pokud v kraji Kladského pomezí setrváte déle, rozhodně stojí za návštěvu dva další zámky. V nedalekém Náchodě můžete navštívit zámek Náchod s medvědem Ludvíkem, v sousedním Novém Městě nad Metují pak zámek rodiny Bartoňů s pozoruhodnými interiéry a zámeckou zahradou s dřevěným mostem.

Zámek Karlova koruna Chlumec nad Cidlinou, obrázek se otevře v novém okněZámek Ratibořice, obrázek se otevře v novém okněZámek Náchod, obrázek se otevře v novém okněZámek Nové Město nad Metují, obrázek se otevře v novém okně

Nejvýznamnější památkou Podkrkonoší je příkladně zrekonstruovaný barokní areál Kuks se svým hospitálem, zahradou a sochami od Matyáše Bernarda Brauna.

V našem výběru bychom též neměli opomenout lovecký zámek Humprecht u Sobotky, jehož hodovní síň má pozoruhodnou akustiku, zážitkem je též krásný rozhled do krajiny Českého ráje ze zámeckého ochozu.

Hospitál Kuks, obrázek se otevře v novém okněHospitál Kuks, obrázek se otevře v novém okněZámek Humprecht, obrázek se otevře v novém okně

Kompletní přehled hradů, hradních zřícenin a zámků, ale i dalších zajímavých památek v Královéhradeckém kraji naleznete v sekci Zajímavosti a cíle na krajském turistickém portálu www.hkregion.cz.

Vytvořeno 11.5.2018 17:14:29 | přečteno 34055x | ernest