Turistický portál Královéhradeckého kraje

Kysané Roprachtické zelí

Krkonoše

Speciální špičaté červené zelí, které se pěstuje v Krkonoších pouze tam, kde hodně fouká. Zelí pevně zatočí listy do výšky a je velice křehké.

1 kg špičatého červeného zelí, 15 g soli, 1 velká cibule, trochu kmínu, křen

Zelí nakrouháme společně s cibulí, prosypeme solí a trochou kmínu, promícháme, až nám pustí šťávu. Křen nastrouháme najemno a zamícháme do zelí těsně před plněním do soudku. Můžeme přidat i malá, celá kyselá jablka. Zelí bouřlivě kvasí týden v teple, po přenesení do studeného sklepa kvašení zpomalí.

Krkonoše mají svou plodinu, která nemá jen tak někde obdoby. Na větrných svazích se vždy velmi dobře dařilo červenému zelí. Zvláště vyhlášené je zelí od Vysokého nad Jizerou. Dozrává v půli října. Postup při jeho nakládání není složitý. Zelí se strouhá společně s cibulí. Na 10 kg připadají asi čtyři středně velké cibule, průběžně prosolujeme, nejlépe kamennou solí a dáváme jí asi 10 dkg. Zelí velmi brzo pouští vodu, je dobré jej neustále promíchávat a promačkávat. Do soudku můžeme vložit i malá jablka. Na konec zelí zatížíme a přiklopíme. Kvašení probíhá v pokojové teplotě asi 14 dnů, pak je dobré dát soudek do chladu.