Turistický portál Královehradeckého kraje

Malé Svatoňovice

Kladské pomezí

Obec lidově zvanou Studánka, s cca 1500 obyvateli, naleznete ve východních Čechách v podhůří Krkonoš zhruba na polovině cesty mezi Trutnovem a Náchodem. Důležitá křižovatka vlakových i autobusových cest.

Bývalá hornická obec s černouhelnými doly (Východočeské uhelné doly s.p.), které zde ukončily svou činnost v roce 1991. 400 let dolování uhlí připomíná muzeum v nedaleké Rtyni v Podkrkonoší. Velké učiliště s bohatým sportovním zázemím a celoročním ubytováním. Krásná příroda na úpatí Jestřebích hor s nejvyšší horou Žaltman a rozhlednou.

Městečko na úpatí Jestřebích hor má bohatou kulturní a sportovní tradici. Narodil se zde spisovatel a novinář Karel Čapek, v jeho rodném domě je zřízeno Muzeum bratří Čapků. Expozice je též galerií obrazů Josefa Čapka (20 originálních olejových obrazů a grafik z 20. let). Náměstí dominuje barokní kostel zasvěcený „Sedmi radostem Panny Marie", který je spolu se studánkou a lesoparkem „Mariánský sad" známým poutním místem.

Okolí:
Jestřebí hory - naučné stezky po hornických památkách, možnosti pro turistiku (pěší, cyklo, běžecké lyžařské trasy), rozhledna na Žaltmanu, Rtyně v Podkrkonoší - Městské muzeum, každoroční festival dechové hudby Koletova Rtyně.

load