Turistický portál Královéhradeckého kraje

Žďárky

Kladské pomezí

Obec Žďárky se nachází u česko-polské hranice, 3,5 km jihovýchodně od Hronova a 7 km severovýchodně od Náchoda. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1415. Název obce má svůj původ v období, kdy se zde tzv. \"žďářilo\" - vypaloval se les pro získání zemědělské půdy.získání zemědělské půdy.

V 18. století zde byl otevřen kamenouhelný důl. V tomto dole se těžilo i celou 1. světovou válku, ovšem důl byl definitivně uzavřen v roce 1923. Tuto slavnou kapitolu z historie obce připomíná památník se soškou Panny Marie a nedávno rekonstruovaný správní objekt dolu Vilemína.

V obci je i bedněná zvonice, památník obětem 1. světové války a sousoší Nejsvětější Trojice. Nachází se zde rovněž skupina památných jasanů ztepilých - tzv. Bartoňovy jasany a v blízkosti obce jsou tři chráněná území (1. zóna CHKO Broumovsko).

Žďárky, mající 541 obyvatel, mohou nabídnout také překrásné přírodní scenérie s nenarušeným životním prostředím, sportovní vyžití v místním areálu s tenisovými kurty,  turistům pak možnost zastavit se v Občerstvení DK http://www.obcerstvenidk.huu.cz/,  v restauraci  Kulturní dům a v Dolech.

Kalendář akcí

4.11.2022 - 31.1.2023

Asi jsem to já

Vzdálenost: 3,44 km
7.12.2022

Mrzák Inishmaanský

Vzdálenost: 3,44 km