Turistický portál Královéhradeckého kraje

Zlatá stezka Českého ráje

Český ráj

Zlatá stezka Českého ráje spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 118 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína. Překonává údolí, skalní města, prochází kolem středověkých hradů, rozhleden. Její historie má své prvopočátky již v druhé polovině 19. století. Je úzce spojena se vznikem Klubu českých turistů v Praze (1888) a následně se založením poboček KČT.

Zlatá stezka Českého ráje spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 118 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína. Překonává údolí, skalní města, prochází kolem středověkých hradů, rozhleden.  Její historie má své prvopočátky již v druhé polovině 19. století. Je úzce spojena se vznikem Klubu českých turistů v Praze (1888) a následně se založením poboček KČT.

Český ráj se stává jedním z prvních míst, kde se začíná budovat značení pro turisty. První značení vznikalo v Prachovských skalách již v 80. let 19. století a patrně v té době došlo i k budování stezek. Císařská chodba byla však upravena již dříve, při příležitosti návštěvy císaře Františka I. v roce 1813. V roce 1909 byla otevřena Riegrova stezka (Semily – Podspálov), která dodnes patří mezi technicky náročnější, a v roce 1913 Palackého stezka kolem říčky Kamenice. Mezi Mnichovým Hradištěm a Příhrazy byla vybudována Budovcova stezka a ve třicátých letech 20. století vznikla stezka Eduarda Beneše v Besedických skalách. Klub turistů Českých vlastnil či spravoval v té době řadu památek, ubytoven a restaurací. Proto ve třicátých letech 20. století se objevila myšlenka jednotlivé stezky a turistické cíle propojit do jedné dlouhé stezky a označit ji červenou turistickou značkou. Termín „Zlatá stezka“ včetně popisu jejích dílčích úseků se poprvé objevil v roce 1937 v publikaci, kterou vydal KČT – župa Český ráj (7 sešitů doplněných černobílými fotografiemi a výtvarnými pracemi). Ještě před válkou byl natočen i propagační film.

Současná Zlatá stezka doznala oproti někdejší historické díky různým faktorům řadu změn (změna charakteru zemědělské půdy po válce, výstavba silnic, těžba písků apod.). Byl např. zničen úsek mezi Troskami a Prachovskými skalami. Prachovské skály byly původně Zlatou stezkou přístupny od Mladějova a Trosek. Těžba písku však jednu z cest přerušila. Proto je dnes vhodnější je navštívit z Jičína.

I dnes se podél Zlaté stezky Českého ráje nachází bezpočet turistických zajímavostí a služeb. Za posledních 25 let jich výrazně přibylo. Na Zlaté stezce a v jejím blízkém okolí vznikly nové turistické nabídky, které uspokojí i dnešního návštěvníka.

Stezka prochází těmito místy:Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou - Mnichovo Hradiště - Valečov - Drábské světničky - Příhrazy - Kost - Nebákov - Trosky - Hrubá Skála - Valdštejn - Turnov - Frýdštejn - Malá Skála - Besedice - Kozákov - Tábor - Železnice – Jičín. Putování po Zlaté stezce Českého ráje se dá natáhnout až do Prachovských skal. Pak je její délka ne 118 km, ale 133 km.

Stezku lemují roubené stavby lidové architektury, středověké hrady (např. Frýdštejn, Valdštejn, Trosky, Kost, Valečov, Zvířetice) a zámky (např. Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Mnichovo Hradiště). Její součástí jsou i rozhledny na kopcích Tábor, Kozákov, Kopanina a desítky vyhlídkových míst na dalších lokalitách. Stezka prochází cennými přírodními lokalitami (např. Vranovský hřeben), skalními městy (např. Příhrazské skály, Hruboskalské skalní město, Maloskalská Drábovna, Besedické skály), romantickými údolími (např. Podtrosecká údolí, údolí kolem hradu Kost). I milovníci technických památek si přijdou na své (např. Muzeum Škoda Mladá Boleslav, vodní mlýny, dopravní stavby). Za delší zastávku stojí i města, která vedle muzeí a dalších turistických cílů nabízí velké množství ubytovacích a stravovacích služeb. Řada měst má svou specifickou nabídku, která vychází z jejich historie a tradice. Např. Jičín díky kresleným pohádkám natočeným na motivy legendárního spisovatele Václava Čtvrtka s postavami Rumcajse a jeho rodiny, které naprosto geniálně ztvárnil výtvarník Radek Pilař, nese přívlastek město pohádky. Jičín je i městem Albrechta z Valdštejna. Železný Brod s řadou sklářských dílen, které můžete navštívit, je městem skla. Turnov je městem drahých kamenů a šperkařství. Je také výchozím místem do skalních měst, na hrady a zámky, které město obklopují. Mladá Boleslav je městem automobilismu a úžasné městské architektury. Návštěvníci Mnichova Hradiště jsou unešení zámkem s unikátním zámeckým empírovým divadlem a skalními byty v okolí hradu Valečov. Semilsko s magickou horou Kozákov je bezesporu učebnicí geologie. Do Lomnice nad Popelkou stojí za to se vydat za lidovou architekturou a historií továrních budov.

Celá trasa Zlaté stezky Českého ráje je značena červenou turistickou značkou. Prochází celým regionem Český ráj, a proto ji lze projít za několik dní.

Na internetových stránkách (www.zlatastezkaceskehoraje.cz) najdete popis pro pěší týdenní putování po Zlaté stezce. Jednotlivé navržené úseky je možné projít najednou nebo jednotlivě. Je možné je libovolně kombinovat s jednodenními výlety (okruhy). Částečně je možné využít v letní turistické sezoně linky turistických autobusů.

Páteřní Zlatá stezka Českého ráje - šestidenní (alternativně sedmidenní) přechod

Celé putování lze rozdělili na několik úseků:

1. Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou - Mnichovo Hradiště 

  1. Mnichovo Hradiště - Drábské světničky – Kost – Libošovice (alternativní výlet na Sobotecko)
  2. Podtrosecká údolí – Trosky - Hruboskalsko – Turnov
  3. Turnov – Malá Skála
  4. Malá Skála - Kozákov (alternativní trasa přes Železný Brod a Semily)
  5. Lomnicko - Jičínsko (alternativní trasa přes Bradlec)
  6. Alternativní výlet Jičín – Prachovské skály – Jičín