Královéhradecký kraj - turistický portál

Archeopark pravěku Všestary, odkaz se otevře v novém okně
PF 2017
Třebechovické muzeum betlémů
Digitální planetárium v Hradci Králové, odkaz se otevře v novém okně
SkiResort Černá hora – Pec
Archeopark pravěku Všestary, odkaz se otevře v novém okně
PF 2017

Archeopark pravěku Všestary

Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů.
Více

PF 2017

Šťastný Nový rok 2017

Třebechovické muzeum betlémů

Přijďte se podívat na zrekonstruovaný Proboštův betlém.

Více

Archeopark pravěku Všestary

Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů.
Více

PF 2017

Šťastný Nový rok 2017

Choteč

Podkrkonoší

Obec je vhodně situovaná v blízkosti měst Jičín, Hořice a Nová Paka a protíná ji hlavní spojnice Jičín – Dvůr Králové nad. Labem. V dosahu 3 km je městečko Lázně Bělohrad.

První písemná zmínka o obci se datuje k roku 1356 (Chotecz). Jako první majitel Chotče je v roce 1357 uváděn Petr z Chotče. Na poč. 16. stolení pán Kulů-Mareš Mikuláš založil tvrz a kostel sv. Mikuláše, v němž je i pohřben. V roce 1644 připadla Choteč Pavlánům.

Klíčovou událostí byla pro Choteč přestavba chrámu sv. Mikuláše v letech 1749–1750 v barokním slohu. Kostel je jednolodní stavba s hranolovou věží a cenným vnitřním vybavením, mj. s nástropní freskou na téma legendy o sv. Františku z Pauly, sochami sv. Kateřiny a Barbory a Pietou – vše z poloviny 18. století. Na hlavním oltáři je umístěn obraz patrona od Anny Suchardové.


V roce 1751 se v Chotči narodil Jan Křtitel Kuchař. Komponoval již za studií a později povýšil na hlavního varhaníka ve strahovském kostele Nanebevzetí Panny Marie.


Roku 1848 se v Chotči narodil Antonín Major. Jako schopný žurnalista se významně zapsal do análů české politiky, nejdříve jako redaktor staročesky orientovaného listu Politik, později jako člen redakce německých pražských deníků Prager Zeitung a Abendblatt.
Dalším významným rodákem byl Václav Buřil (1883), doktor přírodních věd, průkopník lyžařství na Hořicku a účastník odboje za protektorátu. Zemřel ve vězení v Terezíně v roce 1944.


V roce 1904 byla zbořena tvrz a o rok později byla na starých základech postavena fara.

 

Z původního centra obce, návsi, je nyní upravený park s památníkem obětem 1. světové války.

 

V blízkosti požární nádrže je dětské hřiště s prolézačkami, workoutové hřiště a tenisové kurty.

 

Kostel sv. Mikuláše s historickými varhany z dílny Jana Kučery z Milíčevsi je častým místem pořádání hudebních a pěveckých koncertů.

Kalendář akcí

24.11.2021 - 27.2.2022

Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší

Vzdálenost: 10,88 km
Ve středu 24. listopadu 2021 v 17 hodin se uskuteční slavnostní zahájení výstavy Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší.
22.1.2022

Memoriál Jindry Axmana

Vzdálenost: 18,95 km
V Hostinném se uskuteční 38. ročník meroriálu Jindry Axmana.
 

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

 
 
load