Královéhradecký kraj - turistický portál

Archeopark pravěku Všestary, odkaz se otevře v novém okně
PF 2017
Třebechovické muzeum betlémů
Digitální planetárium v Hradci Králové, odkaz se otevře v novém okně
SkiResort Černá hora – Pec
Archeopark pravěku Všestary, odkaz se otevře v novém okně
PF 2017

Archeopark pravěku Všestary

Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů.
Více

PF 2017

Šťastný Nový rok 2017

Třebechovické muzeum betlémů

Přijďte se podívat na zrekonstruovaný Proboštův betlém.

Více

Archeopark pravěku Všestary

Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů.
Více

PF 2017

Šťastný Nový rok 2017

Železnice - Tábor - Bradlec

Český ráj

Pěší turistika: Železnice - Tábor - Železnice (16,5 km)

Začátek trasy a konec trasy: Železnice, náměstí

Délka trasy: 16,5 km

Zajímavosti na trase: Vrch Tábor, barokní kostel Proměnění Páně, zřícenina hradu Kumburk, zřícenina hradu Bradlec, klášter Kartuziánů Valdice (dnes věznice), vrch Železný

Průběh trasy: Železnice - Kyjský hřbet - Kyje - Tábor - Chlum - Ploužnice - Žďár u Kumburku - Klepanda - Syřenov - Kumburk - Bradlec - Újezdec - Těšín - vrch Železný – Železnice

Popis trasy:

Trasa vede ze železnického náměstí po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje nejprve po silnici, později kolem ranče do lesa. Stále po červené značce překonáme strmý Kyjský hřbet a sestoupíme do obce Kyje. Kolem malebných stavení vystoupáme k železniční zastávce a potom musíme překonat poměrně prudké stoupání na vrchol Tábora.

Vrch Tábor se původně nazýval Chlum. Barokní kostel Proměnění Páně z roku 1704 byl původně gotickou kaplí. Na severním svahu je zajímavá křížová cesta.

Z Tábora sestupujeme po silničce označené červenou značku do osady Chlum a dále na hlavní silnici do Ploužnice. Po silnici přejdeme železniční přejezd a na křižovatce odbočíme vlevo spolu s červenou značkou na vedlejší silnici. Ze silničky jsou krásné výhledy na Krkonoše i okolí Jičína.

Projdeme Žďárem u Kumburku a stále po červené dojdeme k výletní restauraci Klepanda, odkud vede vlevo silnice do Syřenova.

Milovníci romantických hradních zřícenin se mohou vydat na návštěvu nedalekého Kumburku (červená a žlutá). Ze zřícenin hranolové věže je krásný rozhled.

Dále trasa pokračuje od Klepandy po modré značce nejprve po silnici a potom lesem k zříceninám hradu Bradlec. Dnes jsou na zalesněném vrchu zbytky zdiva brány, paláce a půlkruhové věže.

Od hradu sejdeme opět po modré značce do osady Újezdec, kde jsou zachovány roubené chalupy. Dále budeme stále sestupovat po modré střídavě po silnici a lesní cestou. Za lesem projdeme po silnici kolem drůbežárny, mineme silniční křižovatky s odbočkami na Lháň a Soběraz a dorazíme na křižovatku s hlavní silnicí u Těšína, kde narazíme na červenou značku. Cestou uvidíme před sebou valdický klášter, který je od poloviny 19. století věznicí.

Vpravo od kláštera se tyčí výrazný čedičový vrch Zebín. Naše trasa vede z křižovatky vpravo po červené značce, projdete Těšínem k odbočce na vrch Železný, kde stával v raném středověku dřevěný hrad. Po návratu na červenou značku dojdeme zpět do Železnice.

Mapa trasy ZDE.

Příloha

 

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

 
 
load