Turistický portál Královéhradeckého kraje

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Český ráj

Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje je připravena doslova pro všechny věkové kategorie včetně těch nejmenších. Ale není to jen procházka krásnou přírodou, na jednotlivých zastaveních vás čeká i trocha poučení, sportu a legrace.

Začátek trasy: Mladějov, autobusová zastávka

Konec trasy: Jičín, Rumcajsova ševcovna

Délka trasy: 16 km

Zajímavosti na trase: Zřícenina hradu Pařez, Prachovské skály, Muzeum přírody Českého ráje, Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry, Valdická brána, Rumcajsova ševcovna

Průběh trasy: Mladějov – Pařez – Prachov - Přivýšina – Brada – Kbelnice – Jičín, náměstí – Rumcajsova ševcovna

Popis trasy:

Popis trasy včetně mapy a úkolů na jednotlivých zastaveních a pamětní list získáte zdarma v Městském informačním centru na náměstí v Jičíně. Zde si i případně zkontrolujete odpovědi na otázky, které si zaznamenáte do tabulky.

Trasa začíná v Mladějově, kam můžete dojet vlakem, linkovým autobusem nebo v sezóně turistickými autobusy.

V Mladějové začíná Rumcajsova stezka u autobusové zastávky ve středu obce (zastavení č. 1) asi 500 m od nádraží, plánek trasy v místě. Odtud vede po červené turistické značce silničkou pod železniční tratí a přes údolí do Lovče. Cestou jsou nádherné výhledy na Mladějov a střední část Českého ráje (Trosky, Kozákov).

Za Lovčí (zastavení č. 2) budete stoupat stále po červené značce lesem pod vrchol Střelečské hůry (zastavení č. 3), která je sopečného původu. Sestoupíte k silničce a pěšinou kolem bývalého lomu (zastavení č. 4) dorazíte pod skalní hrádek Pařez (zastavení č. 5).

Po prohlídce zbytků středověké pevnosti budete pokračovat stále po červené po pěšině okrajem lesa (zastavení č. 6) a dále lesem na křižovatku Na Stájích (zastavení č. 7).

Hlavní trasa pokračuje po zelené k hotelu Skalní Město a po žluté pěšinou vedle silnice na Prachov. Kdo si chce prohlédnout Prachovské skály, může z křižovatky Na Stájích pokračovat po červené značce ke koupališti U Pelíšku a k Turistické chatě (pokladna, vstupné do skal). Známé skalní město můžete projít nejkratší cestou po červené nebo částí některého vyhlídkového okruhu. Z Prachova pokračuje Rumcajsova stezka po modré značce po silnici, za obcí pak přejdete na zelenou, kde u rozcestníku začíná Cipískův okruh.

Rumcajsova stezka vede po zelené lesem mezi skalkami (zastavení č. 8 a 9) až na Čtvrkovu vyhlídku na vrcholové skále Přivýšiny (zastavení č. 10). Z vyhlídky sejdete do sedla (zastavení č. 11), odkud budete pokračovat po modré kolem Rumcajsovy jeskyně (zastavení č. 12) pod vrcholem Brada. Modrá značka vás povede kolem kostelíka přes obec Brada a Rybníček k hospodě U Rumcajse. Po překročení hlavní silnice Jičín - Turnov budete pokračovat stále po modré přes Kbelnici a kolem Cidliny do Jičína. Po modré projdete městem kolem koupaliště na rybníku Kníže na náměstí. Trasa končí v centru Jičína - kde jinde než v Rumcajsově ševcovně (tel. 737 345 225).

Na trasu se můžete rovněž napojit ze 3 směrů (z Prachova, Jinolic a Libuně) nebo ji absolvovat opačným směrem.

Mapa trasy ZDE.

Příloha

Kalendář akcí

2.9.2022 19:00

Festivalové GALA s Bárou Basikovou v Újezdu pod Troskami

Vzdálenost: 3,37 km
Fenomenální zpěvačka Bára Basiková vystoupí společně s Karolínou Cingrošovou v úžasných duetech ze známých oper, slavných muzikálů, ale také v lidových a popových písních. To ...
14.8.2022 14:00

Antonín Dvořák - Moravské dvojzpěvy a Písně Milostné se čtením poezie

Vzdálenost: 4,12 km
V romantickém prostředí Šolcova statku zazní celý cyklus Písní Milostných Antonína Dvořáka a také výběr z jeho Moravských dvojzpěvů. To celé za doprovodu harfy a ...
24.8.2022 20:00

Divadelní představení na Kosti

Vzdálenost: 6,95 km
Hrad Kost bude hostit divadelní inscenaci Pes baskervillský v podání Městského divadla Mladá Boleslav. Představení se koná na nádvoří hradu Kost ve středu 24. 8. ...
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada, autor: jan špelda
 
 

Mladějov, 507 45
GPS: 50°28'54.85"N,15°13'56.82"E
Nadmořská výška: 295 m

Telefon:+420 493 534 390
Fax:+420 493 534 390
E-mail:mic@jicin.orgmic@jicin.org
ic@jicin.orgic@jicin.org
Web:www.jicin.orghttp://www.jicin.org
Zřícenina hradu Pařez, autor: Lucie Rovenská
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada, autor: jan špelda
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Přivýšina, autor: jan špelda
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - výhled z Přivýšiny, autor: jan špelda
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Brada, autor: jan špelda
Rumcajsova ševcovna, autor: DS Český ráj
rumcajsova stezka
 

Související články