Turistický portál Královéhradeckého kraje

výstava Roberta Gabrise ERROR

error
Pořadatel: Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit
Místo konání:

Centrum uměleckých aktivit Tomkova 22 / 139, Hradec Králové, 500 03, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Vstupné: 0
Charakter akce: Regionální
Typ akce: Výstava
Tematická kategorie: Výtvarné umění - jiné
Více informací na: https://www.cuahk.cz/er/
Anotace: Letošní čtvrtá výstava v Galerii za Galerií uvede dílo mezinárodně uznávaného umělce Roberta Gabrise. V současnosti je ERROR vystavený také na výtvarném festivalu Dokumenta 15 ve švýcarském Kasselu a také jako součást projektu OFF – Bienále Budapešť, „One Day We Shall Celebrate Again“. Dílo vzniklo za podpory Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Vernisáž se uskuteční v pátek 5.8. v 18 hod. v Tomkově ulici čp. 139 výstava potrvá do 31. 10 2022 a je přístupná po celou dobu. Kurátorka výstavy je Tamara Moyzes.

Podrobný popis:

Interdisciplinární projekt ERROR tematizuje romskou queer a nebinární menšinu - "multimarginalizovanou" komunitu, jejíž členové jsou outsidery jak vůči většinové společnosti, tak vůči prostředí romského gheta, ze kterého tako skupina pochází. LGBTQIA+ seznamovací aplikace, které by mohly nabídnout bezpečný prostor k propojení lidí, kteří by jinak měli problém najít se navzájem, představují jen další platformu, která umožňuje jejich vykořisťování, rasizmus a sexuální násilí.
Vznikla tak série rozhovorů a intimních fotografií, které spojují těla subjektů, odrážejí individuální a kolektivní traumata a pocity viny a hanby, ale zároveň v sobě nesou emancipační potenciál, touhu pohnout se novým směrem. Prostřednictvím instalace, která využívá prosklený výklad uzavřené galérie GzG, se prostor stává fyzicky nepřístupným, ale zároveň transparentním. Je to exkluzivní místo, do kterého mohou návštěvníci výstavy nahlédnout jen zvenku, protože ze své obvyklé privilegované pozice ho nedokážou plně pochopit.

Umělec Robert Gabris se na své výstave v Hradci retrospektivně zamýšlí nad projektem ERROR, který nahlíží mimo jiné i na roztříštěný institucionální diskurz a na samotnou úlohu umělce na pomezí uměleckého aktivizmu.

Robert Gabris (1986, Hnúšťa, SK) se ve své tvorbě s citlivostí i angažovaným postojem zajímá o vyloučené skupiny nebo queer tělesnost v konfrontaci s normami a hranicemi většinové společnosti. Prostřednictvím tradičních médií, jako je kresba s přesahy do performance nebo instalace se zabývá spletitostí vlastních identit – sexuální, geografické i národní. V posledních letech častěji vystavoval také na české scéně, například na bienále Matter of Art (2020), v galerii Artivist Lab (2019) nebo v Moravské galerii v Brně (2017). Svá díla vystavuje po celém světě, v roce 2021 mu byla udělena prestižní cena Recognition Art Award / Strabag International v Rakousku, ve stejném roce byl nominován na cenu Jindřicha Chalupeckého v České republice.
Galerie za Galerií je místem, který si klade za cíl kulturně a umělecky obohatit veřejný prostor. Spadá pod činnost Centra uměleckých aktivit. Umělci usilují o rozpoutání diskuze a komunikace převážně přes formy umění v rámci nových medií s různými společenskými tématy. Na výstavním cyklu spolupracujeme s pražským ArtvistLabem a kurátorkou Tamarou Moyzes.
Projekt podpořili Státní fond kultury ČR, Královéhradecký kraj, Statutární město Hradec Králové, ArtivistLab a Kampus Hybernská.