Turistický portál Královéhradeckého kraje

Výstava Jakuba Tomáše Panelstory

Jakub Tomáš Panelstory PLAKÁT (002)
Místo konání:

Benediktinský klášter Broumov Klášterní 1, Broumov, 550 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Místní
Typ akce: Výstava
Tematická kategorie: Výtvarné umění - malířství
Více informací na: http://www.klasterbroumov.cz
Anotace: V pátek 6. ledna od 16 hodin se v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře uskuteční první vernisáž roku 2023. Pod názvem Panelstory zde svá díla představí malíř Jakub Tomáš.

Podrobný popis:

Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava trvá od 7. 1. do 25. 3. 2023 a v jejím průběhu se uskuteční několik výtvarných dílen pro děti.

Výstava Jakuba Tomáše (1982) je zaměřena na prožívání současnosti skrze specifickou bytovou zkušenost posledních desetiletí, kterou představuje sídliště a jeho hlavní komponent panelový dům. Už malířská stavba jeho obrazů má oporu v pevné konstrukci, jako by se do ní tato typizovaná architektura reálně propisovala. Panelák je pro něj symbol, který dodnes utváří nejen ráz české krajiny, ale také kolektivního vědomí. De/formuje stejně tak prostředí, jako stav mysli a jeho prostřednictvím do maleb pronikají témata jako uniformita, ztráta soukromí, prefabrikace, odosobněnost nebo zaměnitelnost. To se odráží také v instalaci, která může trochu připomínat bytové jádro i bludiště. 

„Návštěvníci galerie se mohou těšit na romantiku uprostřed paneláků, které budou sevřeny barokní náručí broumovského kláštera. Do galerie se pokusím přenést kus mého dětství a dospívání, které jsem prožil na jihlavském sídlišti,“ dodává malíř Jakub Tomáš.

Malíř Jakub Tomáš absolvoval v letech 2006 až 2012 Akademii výtvarného umění u profesora Vladimíra Kokolii a profesora Jiřího Sopka. V letech 2002 až 2008 studoval na Západočeské univerzitě v Plzni na Ústavu umění a designu a zároveň učitelství výtvarné kultury. Na české umělecké scéně se profiluje jako výrazný malíř střední generace. Pro dětskou galerii jsou vybrána nejen jeho plátna, ale také scénické a architektonické modely i objekty.

Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je přibližovat současné umění dětem i dospělým. Prezentovat výstavy, výtvarné techniky, média i témata skrze doprovodné programy především dětskému publiku.

Rezervace a objednávky doprovodných programů pro školní skupiny na ma@klasterbroumov.cz. Více o doprovodných programech https://ma.klasterbroumov.cz/cs/detska-galerie-lapidarium. Otevírací doba galerie: út – ne: 12 – 16 hodin.

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s, Královéhradeckého kraje.  Mediálním partnerem je ČRo Hradec Králové.