Turistický portál Královéhradeckého kraje

Výstava: Kočárky a panenky Světlany Musilové

Kočárky a panenky prodlouženo (002)
Místo konání:

Městské muzeum Nová Paka - Suchardův dům Stanislava Suchardy 68, Nová Paka, 509 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Regionální
Typ akce: Výstava
Tematická kategorie: Jiný typ akce
Více informací na: https://www.facebook.com/muzeumnovapaka
Anotace: Výstava: Kočárky a panenky Světlany Musilové

Podrobný popis:

Do muzea i v lednu

Od 21.1. je připravena v Suchardově domě nová výstava s názvem Kočárky a panenky Světlany Musilové z Nové Paky. Paní Světlana propadla před lety sběratelské vášni, a tak začala nalézat a renovovat, aby tak vstoupila do dětského světa kočárků a panenek, povijanů a nadýchaných peřinek.

Její sbírka se vám otevře u nás v Suchardově domě v pátek 20. 1. v 17:00. Dětské kočárky se vyráběly např. z koženky, rákosu i vrbového proutí. Jejich příběh je poměrně krátký, začíná na počátku 18. století, kdy si je na zakázku nechávaly vyrábět  zámožné šlechtické rodiny. Kočárky byly zpočátku nákladnou investicí, a tak se předávaly z generace na generaci. Drobné dílny, kde se vytvářely, se proměnily během času ve firmy typu Liberta a tak začala jejich sériová výroba.

„Loutkové kočárky“  na hraní pro holčičky pak kopírovaly ty velké. „Loutkové“ se jim říkalo proto, že v nich holčičky vozily loutky - panenky. A loutka je v dětském světě čímsi více, stejně jako u přírodních národů, nejde o pouhou rekvizitu.

Některé z kočárků si u nás ve výstavní síni díky Světlaně Musilové můžete prohlédnout. Najdete zde i panenky, oblečky, postýlky a další dobové doplňky, které k tomu patří.

Vstupte tedy s námi opět do dětského světa, kterým si prochází každý z nás a kde hra má své výsadní postavení. Takový svět není všední, ten se proměňuje, k něčemu poukazuje...

Ohledně otevírací doby sledujte naše internetové stránky: www.muzeum.cz a náš facebook. Suchardův dům i Klenotnice mají otevřeno mimo pondělí 9:00 – 12:00 a 12:30 – 16:00.

Ivo Chocholáč 

VÝSTAVA PRODLOUŽENA DO 9.4.2023!!!